Ser koryciński – baza wiedzy

O SERZE

Legenda głosi, że wytwarzania sera mieszkańców regionu nauczyli Szwajcarzy, którzy w drugiej połowie XVII wieku w okolicach Korycina brali udział w jednej z bitew Potopu Szwedzkiego. Ranni żołnierze trafili do folwarku Kumiała niedaleko Korycina. Niektórzy Szwajcarzy zdecydowali się osiąść tutaj na stałe i ponoć to właśnie oni w ramach wdzięczności za gościnność i opiekę nauczyli mieszkańców produkcji wyjątkowo smacznego sera. Wówczas rolę podpuszczki spełniał proszek z suszonych żołądków cielęcych. Sery z czasów Potopu Szwedzkiego leżakowały w kamiennych piwnicach, ułożone na drewnianych półkach wysłanych żytnią słomą.

 | SER KORYCIŃSKI „SWOJSKI” DZIŚ

Ser Koryciński „swojski” to produkt regionalny, wytwarzany metodą tradycyjną. Wyrabiany jest ze świeżego, pełnego mleka krowiego z dodatkiem podpuszczki mikrobiologicznej i soli. Krowy karmione są wyłącznie naturalnymi paszami, a w okresie wiosenno – jesiennym wypasane są na łąkach obfitujących w soczystą, zieloną trawę. Mleko podgrzewane jest do odpowiedniej temperatury. Dodanie podpuszczki powoduje koagulację (ścięcie) białka i wytworzenie się skrzepu. Następnie skrzep poddawany jest krojeniu, dzięki czemu uzyskiwana jest masa serowa. Formowana jest w kształt spłaszczonej kuli o średnicy około 25 cm i wadze od 2,5 do 4,5 kg. Na wyprodukowanie 1 kg sera potrzeba ponad 10 litrów mleka.

Jeśli cenisz oryginalne smaki i wysoką jakość produktów serowarskich, zalecamy, by zawsze zwracać uwagę na ich pochodzenie i unikać serów nieznanego pochodzenia. Prawdziwe sery korycińskie mogą być produkowane wyłącznie na obszarze trzech gmin województwa podlaskiego: Korycin, Janów, Suchowola. Tajemnica serowych przysmaków produkowanych w naszej serowarni kryje się w domowej recepturze, zgodnie z którą są wytwarzane.

Ta tradycyjna metoda serowarska pozwala zapewnić naszym produktom niepowtarzalny smak, smak, którego nie da się podrobić. Zawierają się w nim aromaty z soczyście zielonych podlaskich łąk, na których wypasają się krowy. To właśnie jakość ich mleka współtworzy jakość sera korycińskiego. W trosce o naszych Klientów dbamy o to, by była ona kontrolowana przez Inspekcję Weterynaryjną i Wojewódzką Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Wysoka jakość serów korycińskich

Coś więcej o serze …

Sery korycińskie „swojskie” są lokalną odmianą dojrzewającego sera żółtego podpuszczkowego. Mają kształt kuli o pokarbowanej powierzchni. Ich struktura jest lekko sprężysta. Kolor i smak naszych serów zmieniają się wraz upływem czasu leżakowania, dlatego mówimy, że nasze sery dojrzewają, czyli nabierają intensywności smakowej.

Do produkcji sera korycińskiego wykorzystujemy świeże, pełne mleko krowie. By powstał 1 kg sera korycińskiego, potrzebnych jest ponad 10 l wysokiej jakości mleka.

Na walory kulinarne korycińskich serów wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze – są to dodatki: zioła i przyprawy – to one nadają serowi specyficzny smak; tradycyjna odmiana jest śmietankowa. Po drugie – chodzi o czas leżakowania: smak dojrzałych serów jest intensywniejszy niż tych dopiero wyprodukowanych.

W przepisie na ser koryciński produkowany przez nas nie ma żadnych sztucznych konserwantów, polepszaczy smaku oraz barwników. Wszystkie przyprawy, które nadają naszym serom niepowtarzalny smak, są w 100% naturalne.

W tradycyjnej produkcji sera swojskiego wykorzystywano jako podpuszczkę suszone, a następnie mielone, żołądki cielęce. Obecnie zostały one zastąpione podpuszczką mleczarską, będącą mikrobiologicznym koagulantem.

Z pewnością będzie to świeży, pachnący ser. Proces wytwarzania sera korycińskiego trwa około 3 dni, po tym czasie następuje etap leżakowania, kiedy ser dojrzewa. Dostaniesz więc świeży, soczysty i pachnący ser, co oznacza, że po rozpakowaniu może się jeszcze z niego wydobyć niewielka ilość serwatki. Nasz ser nadaje się do spożycia od razu, możesz delektować się jego smakiem zaraz po zakupie albo pozwolić mu dojrzeć (sprawdź w naszych poradach, jak przechowywać ser).

Rekomendujemy przechowywanie naszych wyrobów w suchym i chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce. Po rozpakowaniu dobrze jest owinąć ser pergaminem lub umieścić w pojemniku do przechowywania żywności, który będzie posiadał otwory. Należy unikać szczelnego zawijania wyrobów serowych, ponieważ zablokowanie dostępu powietrza spowoduje zahamowanie naturalnego procesu dojrzewania sera.

Jeśli posiadamy nadmierną ilość sera, możemy go zamrozić. Warunek jest jeden – mrozimy ser w całym kawałku, ponieważ ten zamrożony w plastrach po rozmrożeniu będzie się kruszył. Trzeba też pamiętać o tym, że długotrwale przechowywany w zamrażarce ser straci część swoich walorów smakowych i aromatycznych.

Jeśli ser przechowywany jest zgodnie z naszymi zaleceniami, będzie się nadawał do spożycia nawet po kilku tygodniach. Należy  pamiętać o tym, że w tym czasie zmieni się jego konsystencja, a barwa i zapach nabiorą intensywności. Ten ser będzie smakował zdecydowanie inaczej niż ten zaraz po zamówieniu.

Dokładamy wszelkich starań, by nasi Klienci w każdym miejscu Polski oraz poza jej granicami mogli rozkoszować się oryginalnym smakiem korycińskich przysmaków serowych. Dbamy też o to, by posiadali oni wszystkie informacje niezbędne do tego, by doceniać niepowtarzalność naszych wyrobów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś jeszcze o serach korycińskich, masz pytania, uwagi, sugestie – napisz do nas, zależy nam na Twoich opiniach.

Proces zamawiania sera

Zamówienia można składać 7 dni w tygodniu, a dzięki naszemu firmowemu sklepowi internetowemu nasze sery korycińskie można kupić dosłownie o każdej porze, mając pewność, że ich cena jest wyjątkowo atrakcyjna. Zastrzegamy jednak, że termin realizacji zamówienia zależny jest od dostępności wybranego przez Ciebie smaku. Może zdarzyć się tak, że będzie on dostępny od razu, ale może być też tak, że ser, który sobie zażyczysz, będziemy musieli dopiero wyprodukować. Zapewniamy jednak, że zawsze dokładamy wszelkich starań, by nasze przesyłki w maksymalnie krótkim czasie docierały do rąk swoich odbiorców.

Za przesyłkę, którą dla Ciebie przygotujemy, zapłacisz kurierowi przy jej odbiorze lub poprzez Przelewy24.

Koszt przesyłki uzależniony jest od jej wagi – ceny dostawy kurierskiej przedstawiają się następująco:

  • do 5 kg – 19 zł
  • do 15 kg – 20,50 zł
  • do 30 kg – 23 zł
  • za pobraniem – plus 3 zł

Zapraszamy po sery korycińskie „swojskie” z naszej serowarni!

keyboard_arrow_up