Legenda głosi, że wytwarzania sera mieszkańców regionu nauczyli Szwajcarzy, którzy w drugiej połowie XVII wieku w okolicach Korycina brali udział w jednej z bitew Potopu Szwedzkiego. Ranni żołnierze trafili do folwarku Kumiała niedaleko Korycina. Niektórzy Szwajcarzy zdecydowali się osiąść tutaj na stałe i ponoć to właśnie oni w ramach wdzięczności za gościnność i opiekę nauczyli mieszkańców produkcji wyjątkowo smacznego sera. Wówczas rolę podpuszczki spełniał proszek z suszonych żołądków cielęcych. Sery z czasów Potopu Szwedzkiego leżakowały w kamiennych piwnicach, ułożone na drewnianych półkach wysłanych żytnią słomą.
| SER KORYCIŃSKI „SWOJSKI” DZIŚ
Ser Koryciński „swojski” to produkt regionalny, wytwarzany metodą tradycyjną. Wyrabiany jest ze świeżego, pełnego mleka krowiego z dodatkiem podpuszczki mikrobiologicznej i soli. Krowy karmione są wyłącznie naturalnymi paszami, a w okresie wiosenno – jesiennym wypasane są na łąkach obfitujących w soczystą, zieloną trawę. Mleko podgrzewane jest do odpowiedniej temperatury. Dodanie podpuszczki powoduje koagulację (ścięcie) białka i wytworzenie się skrzepu. Następnie skrzep poddawany jest krojeniu, dzięki czemu uzyskiwana jest masa serowa. Formowana jest w kształt spłaszczonej kuli o średnicy około 25 cm i wadze od 2,5 do 4,5 kg. Na wyprodukowanie 1 kg sera potrzeba ponad 10 litrów mleka.
Jeśli cenisz oryginalne smaki i wysoką jakość produktów serowarskich, zalecamy, by zawsze zwracać uwagę na ich pochodzenie i unikać serów nieznanego pochodzenia. Prawdziwe sery korycińskie mogą być produkowane wyłącznie na obszarze trzech gmin województwa podlaskiego: Korycin, Janów, Suchowola. Tajemnica serowych przysmaków produkowanych w naszej serowarni kryje się w domowej recepturze, zgodnie z którą są wytwarzane.
Ta tradycyjna metoda serowarska pozwala zapewnić naszym produktom niepowtarzalny smak, smak, którego nie da się podrobić. Zawierają się w nim aromaty z soczyście zielonych podlaskich łąk, na których wypasają się krowy. To właśnie jakość ich mleka współtworzy jakość sera korycińskiego. W trosce o naszych Klientów dbamy o to, by była ona kontrolowana przez Inspekcję Weterynaryjną i Wojewódzką Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.