Czy ser koryciński można stosować w diecie?

Spis treści


Wiele osób kupujących wyroby producenta Serowar Podlaski zastanawia się, czy ser koryciński można stosować w diecie. Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju dietą mamy do czynienia i jaki efekt chcemy dzięki niej uzyskać. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym kwestiom.

Z praktyki specjalistów od żywienia

Często gabinety dietetyków zajmujących się komponowaniem jadłospisów odwiedzają osoby, które poszukują merytorycznej wiedzy i nie chcą bazować na obiegowych opiniach, gdyż często są one sprzeczne. Tak też jest w przypadku produktów mlecznych, zatem pojawia się pytanie, czy można je stosować w diecie? Znajdziemy na nie tyle samo odpowiedzi twierdzących, co przeczących. Tymczasem punktem wyjścia powinny być wskazania kliniczne – różne w przypadku problemów z układem pokarmowym czy wagą. Opisywane wyroby mają nie tylko wspaniałe walory smakowe, lecz także cenne składniki odżywcze. Nie należy więc pochopnie z nich rezygnować. Zobaczmy jednak, jak to wygląda w poszczególnych sytuacjach.

nietolerancja laktozy a dieta

O jakiej odmianie mowa

Zanim przejdziemy do kwestii żywieniowych związanych z tym, czy ser koryciński można stosować w diecie, wyjaśnijmy, czym ten produkt jest. Nabiał dostępny w naszym sklepie online to odmiana dojrzewającego sera żółtego, wytwarzanego na podpuszczce. Co prawda, w tradycyjnym wytwórstwie jako podpuszczkę wykorzystywano wysuszone i zmielone cielęce żołądki, jednak obecnie zastąpiła ją podpuszczka mleczarska, która jest koagulantem biologicznym. Mleko, z którego powstają produkty, pochodzi od krów, wypasanych na podlaskich łąkach. Nie stosujemy konserwantów, jedynie sól kuchenną – wyroby są więc w 100% naturalne.

Kiedy chcesz schudnąć

W celu zmniejszenia masy ciała wybiera się produkty niskoenergetyczne, żeby stworzyć jadłospis redukcyjny. Charakteryzuje się on tym, że ma niższą – w stosunku do zapotrzebowania energetycznego danej osoby – kaloryczność. Wiąże się to z ograniczeniem węglowodanów i zwiększeniem podaży błonnika. Zatem czy ser koryciński można stosować w diecie redukcyjnej? Tak – już wyjaśniamy, dlaczego.

Tłuszcz zawarty w produktach nabiałowych nie musi wpływać na przyrost masy ciała w sytuacji, kiedy mowa o jadłospisie z niską podażą węglowodanów. Jakie ma to znaczenie w codziennym żywieniu? Otóż produkty, które są jednocześnie bogate w tłuszcz i w białko, nie doprowadzają do gwałtownego wyrzutu insuliny, która jest hormonem odpowiadającym za tycie. Podsumowując to, czy ser koryciński można stosować w diecie ukierunkowanej na zmniejszanie masy ciała, odpowiadamy – tak. Warto wspomnieć, że nie będziemy musieli obawiać się dodatkowych kilogramów, jeśli zrezygnujemy przy tym z pieczywa.

Kiedy dbasz o zdrowie

Dzisiejsze wytyczne żywieniowe są jasne – powinniśmy dbać o różnorodność wszystkich grup produktowych, także nabiału. Co więcej, warto zachować takie proporcje, by nabiał w połączeniu z rybami, mięsem, jajami, orzechami i roślinami strączkowymi stanowił jedną czwartą naszych komponentów dietetycznych. Zatem czy ser koryciński można stosować w diecie codziennej, zbilansowanej? Zdecydowanie tak. Wyroby tradycyjne będą pełnowartościowym źródłem białka i wapnia, składników nieodzownych dla przebiegu wielu kluczowych procesów w naszych organizmach.

Kiedy borykasz się z nietolerancją laktozy

Zastanawiając się nad tym, czy ser koryciński można stosować w diecie osób, które nie tolerują laktozy, warto zwrócić uwagę na fakt, iż produkty nabiałowe, jak sery, a w szczególności te żółte, do których zaliczamy nasze wyroby, cechuje niższa zawartość laktozy. Zatem część osób, które borykają się ze wspomnianym problemem, może jeść te produkty. Wymaga to jednak indywidualnego zweryfikowania.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji, zajrzyj do bazy wiedzy oraz na nasz firmowy blog – dzielimy się tam wiedzą, a w sklepie online także niepowtarzalnymi smakami lokalnych wyrobów.

Warto przeczytać: Różne rodzaje sera korycińskiego – wybierz smak dla siebie


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Czy ser koryciński nadaje się do diet redukcyjnych?

Ser koryciński jest odpowiedni do diet redukcyjnych, gdyż jest niskoenergetyczny i nie prowadzi do gwałtownego wyrzutu insuliny, co sprzyja kontroli masy ciała.

Czy można włączyć ser koryciński do codziennej, zbilansowanej diety?

Tak, ser koryciński, będąc źródłem białka i wapnia, doskonale wpisuje się w zbilansowaną dietę, wspomagając różnorodność dietetyczną.

Czy osoby z nietolerancją laktozy mogą jeść ser koryciński?

Chociaż sery żółte, jak ser koryciński, zawierają mniej laktozy, ich tolerancja zależy od indywidualnych uwarunkowań osoby z nietolerancją.

Jakie są korzyści zdrowotne płynące z jedzenia sera korycińskiego?

Ser koryciński, dzięki bogactwu białka i wapnia, odgrywa ważną rolę w wielu kluczowych procesach organizmu, wspomagając zdrowie.

Czy ser koryciński jest produktem naturalnym?

Tak, ser koryciński wytwarzany jest bez dodatku konserwantów, z mleka od krów wypasanych na podlaskich łąkach, co czyni go produktem w 100% naturalnym.

keyboard_arrow_up