Spis treści
Ser koryciński swojski wytwarzany jest w zgodzie z tradycyjną recepturą. W procesie jego produkcji używane jest mleko krów, które wypasane są na podlaskich bezkresnych łąkach, gdzie mogą żywić się trawą i czerpać ze wszelkich wspaniałości oferowanych przez naturę. Sery z Korycina mają kilkusetletnią historię. Początki działalności związane z serowarstwem sięgają początków XVII wieku. W tamtym okresie kulinarny fenomen serów swojskich był znany głównie lokalnej społeczności. Na szczęście dziś można cieszyć się nim na terenie całego kraju, a nie jedynie na Podlasiu. Warto jednak zauważyć, że obecnie nadal ser koryciński nie jest produkowany na skalę przemysłową, co ma pozytywne znaczenie dla jego jakości i smaku.
Krótko o serze swojskim
Ser koryciński swojski z Podlasia to prawdziwy rarytas — jego walory smakowe zostały wielokrotnie docenione, a tradycyjna receptura czyni z niego produkt wyjątkowy. Dowodem jest między innymi fakt posiadania przez markę Certyfikatu Jakości, przyznanego przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Innym przykładem potwierdzenia jakości serów podlaskich jest uznanie ich za Podlaską Markę Roku 2004. Warto nadmienić, że te wyróżnienia nie są jedynymi w przypadku wyrobów serowarskich z Korycina.
Sekret fenomenalnego smaku tkwi głównie w mleku, które nie jest poddawane pasteryzacji. Pasteryzacja to jedna z najczęściej stosowanych metod konserwowania artykułów spożywczych. Zakłada ona konieczność podgrzania określonych produktów (w tym przypadku mleka) do temperatury, w jakiej hamuje się lub całkowicie eliminuje rozwój drobnoustrojów albo enzymów powodujących np. występowanie pleśni. Technologia pozwala na zachowanie większości walorów smakowych, ale powoduje częściową utratę wartości odżywczych (takich jak witaminy).
Kulisy produkcji sera korycińskiego
Warto wiedzieć, że ser koryciński swojski jest wytwarzany ręcznie, metodą tradycyjną. Na największą uwagę zasługują następujące fakty:
- Sery te składają się jedynie z mleka, podpuszczki (koagulantu mikrobiologicznego), soli i ewentualnych dodatków (popularny jest np. ser z suszonymi pomidorami, zielonym pieprzem, borowikami suszonymi lub żurawiną);
- Używanie pełnowartościowego mleka podczas produkcji (ma to znaczenie m.in. dla intensywności smaku i aromatu oraz wartości odżywczych);
- Zachowanie tradycyjnych metod wytwarzania sera, czyli samodzielne mieszanie mleka i doprowadzenie go do optymalnej temperatury, odlanie serwatki (pozostałości po ścięciu krowiego mleka) i ręczne nadanie serowi jego ostatecznej formy.
Producent sera Swojskiego skupił się na tym, aby cały proces powstawania wyrobów serowarskich był możliwie prosty. Wielu uważa, że to właśnie takie podejście było kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.
Ser koryciński swojski to produkt tradycyjny, który każdego roku zyskuje większą popularność. Zainteresowanych nim konsumentów nie brakuje zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.
Warto przeczytać: Ser podlaski jako przekąska idealna do białego wina
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co sprawia, że ser koryciński jest wyjątkowy?
Ser koryciński wyróżnia się dzięki tradycyjnej metodzie produkcji i wykorzystaniu niepasteryzowanego mleka z podlaskich łąk, co przekłada się na jego bogaty smak i aromat.
Jakie są kluczowe składniki serów korycińskich?
Podstawowymi składnikami są lokalne mleko, podpuszczka, sól i opcjonalne dodatki naturalne, takie jak suszone pomidory czy zielony pieprz.
Czym charakteryzuje się proces produkcji serów korycińskich?
Produkcja serów korycińskich opiera się na ręcznej pracy i tradycyjnych metodach, gdzie mleko jest starannie mieszane i podgrzewane, a następnie ser jest formowany ręcznie.
Dlaczego ser koryciński nie jest produkowany na skalę przemysłową?
Ograniczona produkcja na małą skalę pozwala zachować wyjątkową jakość i charakterystyczny smak serów korycińskich, co czyni je produktem tradycyjnym i pożądanym.
Gdzie można nabyć ser koryciński?
Ser koryciński dostępny jest na terenie całej Polski, zarówno w sklepach specjalistycznych, jak i poprzez sprzedaż internetową.