Spis treści
- Czym jest czarnuszka?
- Jak łączone są składniki?
- Jak smakuje ser z czarnuszką?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Domowy ser koryciński pod nazwą „Swojski” jest wpisany na listę produktów naturalnych i tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiada on recepturę pochodzącą sprzed ponad 350 lat. Jest produktem typowo wiejskim, niegdyś wytwarzanym przez gospodarzy wyłącznie na własne potrzeby, a przy tym jednym z niewielu, których receptura przetrwała do dzisiaj. Czarnuszka z kolei to od wielu stuleci używana w Polsce przyprawa, przez lata stosowana w kuchni polskiej zamiast pieprzu. Ser z czarnuszką z Korycina łączy więc dwa smaki posiadające bardzo długą historię.
Czym jest czarnuszka
Wpisana w kulturę kulinarną Polski czarnuszka znana była już w starożytnym Egipcie. W większości krajów, poza walorami smakowymi doceniano również jej wartość prozdrowotną. Zazwyczaj z nasion produkowano olej, który miał zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie ludowej – smarowano nim obolałe miejsca, pito na problemy żołądkowe, a nawet na ogólne osłabienie. Skąd już starożytni posiadali wiedzę o czarnuszce nie wiadomo, lecz współczesne badania potwierdzają jej zalety. Stwierdzono, że czarnuszka posiada:
- dużą ilość składników działających przeciwzapalnie,
- właściwości przeciwgrzybiczne,
- aktualnie wiadomo, że również antynowotworowe,
- a ponadto jest źródłem: wielu witamin (A, F, E, B1, B3, B6), biotyny, związków mineralnych (selenu, cynku, magnezu, żelaza, wapnia, potasu i sodu), fosfolipidów i fitosteroli, flawonoidów, saponin i białek (zawiera aż osiem aminokwasów).
W wielu krajach czarnuszka stosowana jest powszechnie. Produkuje się z niej przede wszystkim wspomniany olej, ale też mąkę, dodaje do mieszanek herbat i wielu innych produktów (m.in. wypieków). Ponadto stosuje się jej komponenty w produkcji: kremów, kompleksów witaminowych oraz maskach odżywiających skórę.
Wiele doniesień mówi o tym, iż czarnuszka dobrze działa na układ nerwowy, ale też: zmniejsza stres oksydacyjny, uspokaja, zmniejsza ryzyko doznania udaru i zawału serca, a także wyrównuje ciśnienie krwi.
Jak łączone są składniki
Podstawą opisywanego tu sera z czarnuszką jest wpisany na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ser koryciński swojski. Produkowany jest on od potopu szwedzkiego (wówczas pojawiły się o nim pierwsze doniesienia, lecz może mieć dłuższą historię) jedynie z trzech składników: niepasteryzowanego mleka ze świeżego udoju, soli i dodatku podpuszczki mleczarskiej (niegdyś były to wysuszone, a następnie starte żołądki cielęce).
Ser z czarnuszką produkuje się w kilku etapach:
- podgrzewa się mleko dokładnie je mieszając,
- dodaje się sól (nie zawsze) i podpuszczkę, a także czarnuszkę,
- następnie odlewa się serwatkę od powstałego skrzepu (kroi się go i odstawia na 24 godziny by reszta serwatki odpłynęła),
- na zakończenie ser moczy się w solance, co zabiera kolejną dobę.
Ser z czarnuszką jest produkowany z myślą o spożyciu na świeżo, jednak pozwala mu się również leżakować przez kilka tygodni. Nabiera wówczas smaku i nieco pikantności.
Jak smakuje ser z czarnuszką
Generalnie ser koryciński, będący tu podstawą, ma delikatny, nieco kwaśny smak – można powiedzieć, że jego walory wahają się pomiędzy serem żółtym a białym. Natomiast dzięki czarnuszce ser nabiera wyrazistości i korzennego aromatu. W pewnym stopniu czarnuszka przypomina smakiem gorzką kawę. Ser z czarnuszką jest więc zalecany osobom nie stroniącym od pikantnych smaków, nowych doświadczeń kulinarnych, zwolenników kuchni tradycyjnej lubiących wyraziste przyprawy.
Warto przeczytać: Ser z kminkiem – walory zdrowotne
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest ser koryciński z czarnuszką?
Ser koryciński z czarnuszką to unikalna odmiana tradycyjnego sera korycińskiego, wzbogacona o czarnuszkę, znana ze swoich zdrowotnych właściwości.
Dlaczego warto jeść ser z czarnuszką?
Ser z czarnuszką łączy korzyści zdrowotne czarnuszki, takie jak wsparcie układu immunologicznego, z wartościami odżywczymi sera.
Jak powstaje ser koryciński z czarnuszką?
Jest wytwarzany zgodnie z tradycyjną metodą, gdzie do mleka dodaje się ziarna czarnuszki, co nadaje serowi unikalny smak i aromat.
Jakie korzyści zdrowotne niesie spożywanie czarnuszki?
Czarnuszka ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i wspomagające odporność, a także może korzystnie wpływać na układ pokarmowy.
Gdzie można kupić ser koryciński z czarnuszką?
Ser ten jest dostępny w specjalistycznych sklepach z produktami regionalnymi oraz na niektórych targach żywności ekologicznej.