Spis treści
- Ogólne zasady doboru wina do sera
- Koryciński ser na jednym stole z winem
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Sery i wina kojarzą się nam z czymś nierozłącznym. Niegdyś za idealne połączenie uznawano wyłącznie wino wraz z serami pleśniowymi lub żółtymi, głównie długo dojrzewającymi. Obecnie tendencja ta się zmienia. Nie brakuje zarówno serów, jak i koneserów wina, którzy chcą łączyć ze sobą większą ilość smaków, niż tylko tradycyjne czy też klasyczne. Ortodoksom oczywiście kojarzy się to z bluźnierstwem, lecz moderniści uważają, że jeszcze większym grzechem jest niewłaściwy dobór wina do sera i kierują się wyłącznie tą zasadą. W ten sposób i koryciński ser, a dokładnie ser podpuszczkowy, znalazł swoje miejsce na stole z winami.
Ogólne zasady doboru wina do sera
Istnieją pewne tradycje kulinarne, ale również przyzwyczajenia, których łamanie uznawane jest za faux pas. Świat jednak idzie do przodu i z pewnością kilkadziesiąt lat temu nikt by nie pomyślał, że w restauracji zamiast świetnie przygotowanego, ciepłego dania będzie mógł zjeść mikro porcję schłodzoną azotem. Wina już jakiś czas temu przyjęły równie futurystyczną ścieżkę. Poza ich niezwykle drogimi i rzadkimi okazami, większość obecnie ma służyć podkreślaniu smaku potraw, nie odwrotnie. Tak też jest z serami, w tym podpuszczkowymi, czyli m.in. z serem korycińskim. Istnieje przy tym kilka ogólnych zasad doboru win do serów, na czym się skupimy.
Poza ogólnymi wytycznymi, dotyczącymi odpowiedniej temperatury podania wina, szkła, w jakim należy je serwować, czy też smaków, z którymi się go nie łączy (np. ocet), do różnego typu serów zaleca się dobór następujących rodzajów win:
- sery brie – zwyczajowo podaje się do nich wina słodkie, aczkolwiek uznaje się, że sery brie pozwalają na dużą dowolność; podaje się do nich zarówno wina białe, jak i czerwone; do znanych, pasujących tu szczepów należą: Merlot, Sauvignon Blanc czy Chardonnay;
- camembert – choć właściwie należy do tej samej rodziny co brie (serów pleśniowych), zaleca się podawanie go z winami wytrawnymi, zazwyczaj białymi lub czerwonymi (nie ma w tym względzie większych restrykcji, choć częściej wybiera się wina białe); uznaje się, że dobrze komponuje się z camembertem np. Cabernet Blanc; dobrze współgrają również w winami musującymi i szampanem;
- sery z niebieską pleśnią – wśród których do najbardziej znanych należą: Gorgonzola, Roquefort czy Lazure, podawane są zwykle z winami półsłodkimi lub słodkimi białymi;
- ser parmezan – doskonale znany dodatek do pizzy i spaghetti, jego szlachetny smak zazwyczaj łączy się z winami czerwonymi, jak Merlot;
- ser kozi – specyficzny, do którego nierzadko trzeba się przekonać, dobrze komponuje się z delikatnymi winami różowymi wytrawnymi; często podaje się do niego również wina białe, lecz raczej nie stosuje się czerwonych; mogą mu towarzyszyć również wina musujące;
- sery żółte (cheddar, gouda i inne) – zazwyczaj mocne w smaku; do długo dojrzewających zaleca się do podobnie intensywne w smaku wina, chociażby Cabernet; do miększych i delikatnych wina czerwone z orzechową i/lub owocową nutą;
- sery podpuszczkowe krótko dojrzewające (m.in. koryciński ser) – sery te mogą być jadane zarówno tuż po wytworzeniu, jak i po kilku tygodniach leżakowania, podczas którego nieznacznie twardnieją i żółkną; sery krótko dojrzewające to więc sery młode i proponuje się do nich podobne wino, spośród których do najbardziej znanych należy francuskie Beaujolais.
Przy powyższym, wielu znawców serów uznaje, że ważniejsze od właściwego doboru wina do sera jest poszukiwanie smaku, który idealnie je połączy.
Koryciński ser na jednym stole z winem
Oczywiście nie do wszystkich serów pije się wino – twaróg np. nie zyskał jeszcze takiego statusu, jednak jak najbardziej można go z winem łączyć – świeży wiejski ser, ciepłe pieczywo i szklanka młodego wina nie stanowi herezji, tym bardziej gdy wszystkie te produkty wytwarzane są w jednym gospodarstwie. Tutaj jednak mówimy o subtelnych połączeniach smaków, a nie o ich poszukiwaniu na siłę, dlatego też: twaróg, ser topiony czy kremowy raczej nie pojawią się na stołach przy butelkach wina.
I gdy wydaje się, że część z tych zasad nie do końca jest zrozumiała, to pojawia się pewne światełko w tunelu. Wino i wiele serów łączy pewien wspólny czynnik – pietyzm, z jakim są przygotowywane oraz nierzadko czas potrzebny do dojrzewania, by nabyły odpowiedniego smaku. Zdaje się, że tak właśnie narodziła się tradycja łączenia serów z winem. Sery podpuszczkowe krótko dojrzewające, w tym koryciński ser, to również nie nowość przemysłowa, a pełna tradycja historyczna, której początek sięga potopu szwedzkiego.
Warto przeczytać: Koryciński ser z kminkiem, czyli 350-letni smak i zdrowie
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie wina najlepiej komponują się z serem korycińskim?
W artykule podano kilka przykładów win, które mogą być doskonałym uzupełnieniem do serów korycińskich, w zależności od ich typu i charakterystyki smakowej.
Czy istnieją ogólne zasady doboru wina do serów?
Tak, istnieją ogólne zasady, które mogą pomóc w odpowiednim doborze wina do różnych typów serów, w tym do sera korycińskiego.
Jakie są przykłady doboru wina do konkretnych typów serów?
Artykuł przedstawia kilka przykładów konkretnych par ser-wino, które mogą stanowić inspirację przy doborze.
Jak dobrać wino do sera korycińskiego?
W tekście znajdują się wskazówki dotyczące dobierania wina do sera korycińskiego, oparte na jego charakterystyce i preferencjach smakowych.
Czy mogę użyć białego wina do sera korycińskiego?
Artykuł zawiera informacje na temat możliwości łączenia sera korycińskiego z białym winem oraz przedstawia przykłady takich połączeń.