Ser Swojski – smak Podlasia

Spis treści


Podlasie słynie z produkcji serów. Obecnie ponad 10 unikatowych i tradycyjnych wytworów serowarstwa wpisanych jest na listę Ministerstwa Rolnictwa i Wsi. Nie ma przy tym wśród nich dominacji względem rodzaju sera. Jak również pokazuje historia, pomimo bliskości wielu gmin, wytworzyły one zupełnie niezależną produkcję serów od siebie odmiennych, chociaż, jeśli można tak powiedzieć, krowy od których pochodziło mleko pasły się na tej samej łące. Wśród nich są więc sery: twarde, miękkie, twarogowe, a nawet suszone. Natomiast ser żółty swojski wiedzie prym wśród innych pod kilkoma względami.

Ser koryciński Swojski – zalety i unikalność

Ser koryciński Swojski jest produkowany w dobrze znanej formie eliptycznej, owalnej. Zazwyczaj posiada masę od 2 do 4 kilogramów. Jak to bywa w miękkich serach żółtych, posiada liczne dziury różnej wielkości, oraz choć świeży jest łagodny, z czasem leżakowania nabiera pikantności.

Produkowany jest z pokolenia na pokolenie zgodnie ze starą recepturą, liczącą już dzisiaj 350 lat. W związku z tym, że dawniej nie stosowano żadnych: ulepszaczy, przyśpieszaczy, dodatków zastępujących mleko itd., utrzymywanie tradycyjnego sposobu wyrobu daje rękojmię smaku sprzed wieków.

W początkowym okresie produkcji ser wytwarzano dosypując do mleka enzym pochodzący z wysuszonych, startych żołądków cielęcych. Obecnie stosuje się podpuszczkę mleczarską. W produkcji dodaje się jeszcze sól i są to wszystkie użyte składniki. Podsumowując i dodając inne atuty, ser Swojski koryciński cechują:

  • produkcja wyłącznie z mleka niepasteryzowanego (zawsze ze świeżego udoju), dlatego osiąga intensywny, naturalny smak;
  • stosowanie jedynie trzech składników w procesie produkcji;
  • wytwarzanie jak przed wiekami – producent sera, najczęściej gospodyni, samodzielnie wytwarza ser w kilkugodzinnym procesie, który obejmuje: podgrzanie mleka, mieszanie go, doglądanie odpowiedniej temperatury, dodanie soli i podpuszczki, odlewanie serwatki oraz ręczne formowanie kształtu sera;
  • charakterystyczny kształt nadawany przez naczynia na serwatkę – ser wygląda jak odciśnięty w wiklinowym koszyczku;
  • przeznaczenie – zazwyczaj jest produkowany do jedzenia na świeżo i długo nie leżakuje, choć umieszczenie go w odpowiednio chłodnej piwnicy nadaje nowe walory smakowe; jednakże przez fakt, iż ser Swojski produkowany jest w małych ilościach, sery dłużej leżakujące są bardzo trudne do zdobycia.

Ser Swojski pochodzi z niewielkiej gminy i zazwyczaj ma podobny do pierwowzoru smak, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż produkowany jest rodzinnie (zgodnie z pokoleniowymi preferencjami), mogą się w jego smaku pojawiać pewne drobne różnice wynikające np. z ilości dodanej soli.

Ser swojski smakowy

Produkcja regionalna nieprzemysłowa

Ser Swojski koryciński ma oczywiście wspólną podstawę – świeże mleko. Ponadto wykonywany jest bez użycia nowoczesnej technologii. Istotna jest również receptura aktualnie chroniona prawnie – stąd też ser otrzymał unijny certyfikat geograficzny, wskazujący na jego niepowtarzalność. Ser Swojski nie będzie więc produkowany masowo i pozostanie lokalnym rarytasem.

Takie wyśrubowane warunki stawia się jednak serowi w klasycznej postaci – bez żadnych dodatków. Jednakże gospodynie w gminie Korycin mogą nadawać mu określony smak, doprawiając go zgodnie z własnymi upodobaniami czy tradycją rodzinną. Najczęściej do sera swojskiego dodaje się: czosnek, suszone pomidory, czarnuszkę, orzechy, zioła, a także się go wędzi. Na miejscu można go kupić w kilku sklepach lub od gospodarzy. Od kilku lat istnieje również możliwość zakupu online. Ser swojski koryciński jest jednak produkowany w małych ilościach i nie zawsze dostępny jest pożądany przez koneserów smak, można go jednak zamówić.

Warto przeczytać: Ser podlaski – jeden czy każdy?


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Co wyróżnia ser Swojski koryciński?

Ser Swojski koryciński jest produkowany z mleka niepasteryzowanego według starodawnej receptury. Charakteryzuje się intensywnym, naturalnym smakiem oraz jest wytwarzany ręcznie, co nadaje mu unikalny charakter.

Jak powstaje ser Swojski koryciński?

Produkcja opiera się na tradycyjnych metodach, wykorzystując tylko trzy składniki: świeże mleko, sól, i podpuszczkę. Ser formowany jest ręcznie, co zapewnia jego charakterystyczny kształt.

Dlaczego ser Swojski ma taki a nie inny kształt?

Kształt sera Swojskiego wynika z tradycyjnej metody formowania w wiklinowych koszyczkach, co nadaje mu charakterystyczną, owalną formę.

Jakie są możliwości zastosowania sera Swojskiego?

Ser Swojski doskonale nadaje się do spożycia na świeżo, ale również może być używany w różnych potrawach. Jego smak znakomicie komponuje się z wieloma składnikami.

Gdzie można zakupić ser Swojski koryciński?

Ser Swojski koryciński dostępny jest w sklepach lokalnych oraz można go zamówić online. Ze względu na ograniczoną produkcję, warto wcześniej sprawdzić dostępność.

keyboard_arrow_up