4 powody, dla których warto robić sery domowe

Spis treści


Jakość żywności dostępnej w hipermarketach jest bardzo zróżnicowana. Z jednej strony w delikatesach dostępne są produkty od lokalnych dostawców i niewielkich producentów, z drugiej – produkty określane jako ekologiczne czy ręcznie robione, często z domowymi wyrobami i naturalnymi półproduktami nie mają wiele wspólnego. Jak wobec tego jeść smacznie, zdrowo, a jednocześnie w rozsądnych cenach? Dobrym pomysłem jest wytwarzanie produktów w domowym zaciszu. Zacznij od nabiału! Podstawowe przepisy na sery domowe nie sprawią trudności nawet początkującym.

Sery domowe są tańsze

Argument ekonomiczny zwykle podawany jest jako pierwszy w kontekście podejmowania prób samodzielnego gotowania czy warzenia (serów, wina, nalewek i innych). Rzeczywiście ceny niektórych gatunków serów ze średniej półki cenowej sięgają kilkudziesięciu złotych za kilogram. Sery domowe to znacznie tańsza i przyjaźniejsza dla domowego budżetu alternatywa.

Koszty początkowe zwykle nie są wysokie, do wyrobu serów takich jak twarogi czy ser à la koryciński nie potrzebujesz jednak specjalistycznych pras czy form. Wystarczy zakup:

  • niepasteryzowanego mleka, które znajdziesz na targowiskach i bazarach ze zdrową żywnością, w mlekomatach, a czasem nawet w marketach; szukaj tego w butelkach, oznaczonego przez producenta jako „świeże”;
  • podpuszczki – podpuszczka mikrobiologiczna jest łatwo dostępna w Internecie, a stacjonarnie w niektórych sklepach ze zdrową żywnością; jest to wydatek kilkunastu złotych, buteleczka podpuszczki wystarczy na więcej niż jedną gomółkę sera;
  • sitka lub formy do sera swojskiego; na początkowych etapach produkcji serów w domu możesz zastąpić zwykłym większym sitkiem, które być może masz w kuchni;
  • soli, która stanowi główną przyprawę w polskiej kuchni, a jej koszt jest znikomy;
  • tetry albo gazy, za pomocą której odsączysz swoje sery domowe z nadmiaru serwatki.

Aby wyprodukować jeden kilogram sera potrzebujesz około 10 litrów mleka. Serwatka, która zostanie po produkcji sera nadaje się do wypicia. Możesz ją też ponownie wykorzystać do produkcji np. ricotty.

Staniesz się koneserem smaków

Samodzielnie produkowane sery domowe mogą być dokładnie takie jakich oczekujesz. Lubisz ser koryciński czy sery twarogowe? Chcesz, by ser z orzechami dojrzewał dłużej nabierając intensywnego smaku? Marzysz o gomółce sera z suszonymi pomidorami czy kminkiem, a lokalne sklepy oferują tylko podstawowe produkty? Receptą na te wszystkie potrzeby jest domowa produkcja serów. Możesz stworzyć wybrany wariant, dodać dowolne zioła i dodatki i cieszyć się nie tylko pysznym smakiem, ale przede wszystkim satysfakcją z własnych dokonań.

Sery korycińskie i twarogi łatwo przygotujesz w domu, a jeśli zabraknie Ci czasu, albo będziesz chciał porównać swój ser do sera z podlaskiej serowarni, zamów wybraną wersję u sprawdzonego, doświadczonego producenta.

Z serami domowymi zadbasz o zdrowie i ekologię

Warząc sery domowe samodzielnie masz pewność, jakiej jakości są składniki, które do nich wykorzystasz. Możesz zmniejszać ilość soli, dbając o kondycję serca swoich domowników i nie zanieczyszczasz środowiska zbędnymi opakowaniami oraz spalinami powstającymi w czasie transportu serów do sklepu.

Ser domowy na śniadanie

Wzmocnisz więzi rodzinne i znajdziesz nowe hobby

Do produkcji serów domowych możesz zaangażować całą rodzinę. To świetny pomysł na pokazanie dzieciom, jak powstaje żywność. Cotygodniowe warzenie serów domowych może stać się dobrą okazją do rodzinnej integracji, a później do wspólnego posiłku.

Możesz również dbać o ten aspekt wybierając częściej lub okazjonalnie gotowe rozwiązania – korycińskie sery z pomidorami, czarnuszką, orzechami. One także są świetnym dopełnieniem w rodzinnym menu.

Warto przeczytać: Ser z żurawiną – kulinarne szlagiery w Twojej kuchni


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są korzyści finansowe z robienia serów w domu?

Robienie serów domowych może być bardziej ekonomiczne niż kupowanie gotowych produktów. Możliwość zakupu tanich surowców oraz niskie koszty początkowe sprawiają, że jest to korzystna opcja dla domowego budżetu.

Dlaczego warto robić sery domowe pod kątem smakowym?

Samodzielne przygotowywanie serów pozwala na eksperymentowanie z różnymi smakami i dodatkami, co umożliwia dostosowanie ich do osobistych preferencji.

Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą produkcja własnych serów?

Produkując sery w domu, masz kontrolę nad składnikami, co pozwala na ograniczenie dodatku soli i unikanie konserwantów, przyczyniając się do poprawy zdrowia.

Czy robienie serów w domu może być aktywnością rodzinną?

Tak, produkcja serów domowych może stać się rodzinnym przedsięwzięciem, integrującym członków rodziny i uczącym dzieci, skąd pochodzi żywność.

Jakie są ekologiczne korzyści z domowej produkcji serów?

Robienie serów domowych minimalizuje potrzebę używania opakowań oraz redukuje emisję spalin związanych z transportem, co jest korzystne dla środowiska.

keyboard_arrow_up