Spis treści
- Sery domowe powstają ze świeżego mleka
- Domowe sery smakują ziołami
- Domowe sery są naturalne
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Domowe wyroby od pewnego czasu cieszą się sporym uznaniem i często goszczą na naszych stołach. Królują wśród nich domowe sery – oto dlaczego warto po nie sięgać.
Sery domowe powstają ze świeżego mleka
Mleko jest podstawowym serowarskim produktem, to od niego zależy smak i jakość sera. Korycińska odmiana powstaje z mleka krowiego o smaku delikatniejszym niż smak mleka owczego lub koziego. Mleko od krów jest źródłem bezcennych dla naszego zdrowia składników pokarmowych o dużych wartościach odżywczych – możemy je podzielić na 4 grupy.
- TŁUSZCZ – zawartość tłuszczu w mleku sięga od 2,7 do 5,5% i to ona decyduje o konsystencji mleka. W świeżym mleku przybiera on postać lżejszych od pozostałych składników kuleczek, które unoszą się, tworząc warstwę śmietany.
- BIAŁKO – aż 80% białka zawartego w mleku stanowi kazeina, niezbędna do wytwarzania serów. Ma ona postać koloidalną – kazeinianu wapnia, który po połączeniu z podpuszczką rozszczepia się na biały skrzep o gęstej strukturze (to właśnie surowy ser podpuszczkowy) oraz serwatkę.
- LAKTOZA – czyli cukier mleczny, składający się z glukozy i galaktozy. Jego zawartość w mleku wynosi od 4,5 do 4,8%. Ten dwucukier sprawia, że sery dojrzewają.
- SOLE MINERALNE – to one decydują o smaku naturalnej odmiany sera; są to: wapń, potas, fosfor, magnez, sód, chlor, żelazo.
- WITAMINY – ich zawartość w serze zależy od jego odmiany, a także od tego, jak żywione są zwierzęta, od których pochodzi mleko wykorzystane w produkcji. Najwięcej witamin ma świeże mleko w okresie letnim, kiedy krowy wypasają się na łąkach. Witaminami zawartymi w mleku, a później w serze są: A, C, D, E, a także z grupy B: B1, B2, B3, B9, B12.
Domowe sery smakują ziołami
Naturalna odmiana sera domowego ma smak określany jako mleczny lub śmietankowy. Jednak często pozwalamy sobie na jego modyfikacje – tak, by zaproponować naszym Klientom kulinarne nowości. W korycińskim serze można poczuć nuty:
- śródziemnomorskie,
- francuskie,
- azjatyckie,
- klasyczne – polskie.
Poza ziołami do sera dodajemy także suszone borowiki, orzechy włoskie, pestki, żurawinę. W ten sposób powstają domowe serowe pyszności, które znajdują amatorów i wśród dzieci, i wśród dorosłych. Ta różnorodność jest niebywałym atutem naszych wyrobów.
Domowe sery są naturalne
Do wytwarzania naszych serów wybieramy tylko to, co pochodzi z natury. Daje nam to pewność, że na stoły nasze i naszych Klientów trafia tylko to, co najlepsze i o najwyższej jakości, a także przyjazne dla zdrowia. Taki wybór jest bezkonkurencyjny.
Warto przeczytać: Co to znaczy, że ser jest naturalny?
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czym charakteryzują się sery domowe?
Sery domowe wyróżniają się naturalnym składem, są wyprodukowane ze świeżego mleka, co bezpośrednio wpływa na ich bogaty smak i wartości odżywcze.
Jakie korzyści wynikają z wyboru serów domowych?
Wybierając sery domowe, zyskujemy produkty bogate w naturalne składniki, zioła i witaminy, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Czy sery domowe są lepsze od produkowanych przemysłowo?
Dzięki ręcznej produkcji i skupieniu na jakości, sery domowe często przewyższają te przemysłowe pod względem smaku i wartości odżywczych.
Jakie smaki mogą mieć sery domowe?
Sery domowe oferują szeroką paletę smaków, od klasycznych, mlecznych po te wzbogacone o zioła, suszone owoce czy orzechy.
Dlaczego warto wybrać ser domowy zamiast przemysłowego?
Ser domowy to gwarancja jakości, naturalnych składników i unikatowego smaku, trudnego do osiągnięcia w produkcji masowej.