Miejsce sera swojskiego w nowoczesnym jadłospisie

Spis treści


W związku z trwającą modą na zdrowy styl życia, sięgamy często po produkty domowego wyrobu, ponieważ pozbawione są substancji konserwujących, polepszaczy smaku, słowem – są zdrowe, bo naturalne. Takie też są swojskie sery korycińskie, które na stałe zagościły już w nowoczesnym jadłospisie – sprawdź, dlaczego.

Ser swojski w piramidzie żywienia

Znana w dietetyce tradycyjna piramida zdrowego żywieniowa ma postać pięciu poziomów, które pozwoliły na usystematyzowanie codziennie spożywanych produktów pod względem ich rodzaju oraz zapotrzebowania organizmu na dostarczane przez nie składki odżywcze. Dolny jej poziom stanowią owoce i warzywa – to one powinny dominować w diecie; nieco wyżej znajdują się produkty dostarczające węglowodanów złożonych (jak pieczywo); dokładnie w środkowej części znajduje się nabiał, czyli produkty powstające na bazie mleka – tu też zaliczmy swojskie sery z Korycina.

Dalej znajduje się piętro z produktami mięsnymi, a nad nimi są produkty oleiste. Im wyższe piętro, tym mniej danych produktów powinniśmy zjadać w ciągu dnia. W praktyce oznacza to, że sery typu swojskiego zaliczane są do tych elementów diety, które możemy i powinniśmy spożywać w umiarkowanej ilości. Im właśnie zawdzięczamy to, że do naszych organizmów trafia:

Analiza żywienia serem korycińskim

    • wapń – budujący kości i zęby,
    • białko – budujące mięśnie,
    • kwasy tłuszczowe nasycone, jednonasycone i nienasycone,
    • witaminy (A, D, K, E, grupa B),
  • minerały (potas, fosfor, sód).

Sery cechuje także – wynikająca z zagęszczenia w nich składników odżywczych – spora wartość kaloryczna – zależna od gatunku, ale możemy przyjąć, że 100 g sera odpowiada od 300 do 500 kcal.

Ser swojski dla urozmaicenia

Swojskie sery korycińskie zaliczane są do serów dojrzewających. Możne je jednak zjadać zaraz po wytworzeniu – kiedy są wilgotne i lekko skrzypią. Równie dobrze smakują, kiedy damy im czas na leżakowanie – wtedy stają się bardziej suche, intensywności nabiera ich aromat.

Jeśli jako kryterium różnicujące wybierzemy rodzaj sera, z którego powstają sery, te z Korycina zaliczymy do serów krowich, a więc powstających z mleka pochodzącego od podlaskich krów.

Z kolei pod względem sposobu wytarzania, sery korycińskie swojskie są typem podpuszczkowym – to enzymy zawarte w podpuszczce (mikrobiologicznym koagulacie wytwarzanym dziś z organizmów grzybowych, a nie tradycyjnie ze sproszkowanych cielęcych żołądków) powodują, że mleko się ścina.

Swojski ser, by poprawić humor i wygląd

Sery zawierają tyrozynę, aminokwas, który:

  • podnosi naszą odporność na stres, czego konsekwencją jej poprawa nastroju,
  • wspomaga utrzymanie właściwego poziomu dopaminy, której niedobór prowadzi do depresji,
  • bierze udział w syntezie kolagenu odpowiadającego za elastyczność skóry,
  • wpływa na produkcję melaniny związanej z zabarwieniem skóry,
  • wpływa na uczcie sytości i obniżenie apetytu, a w konsekwencji na regulację metabolizmu.

Swojskie jest dobre

Potrzebujesz więcej powodów, by sięgnąć po swojski ser? Może przekonają Cię jego smakowe odmiany – opisujemy je w artykułach blogowych.

Warto przeczytać: 4 dietetyczne zalety sera swojskiego


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego ser swojski jest zdrowy?

Ser swojski jest pozbawiony substancji konserwujących i polepszaczy smaku, co czyni go zdrowym wyborem w diecie.

Jak ser swojski wpisuje się w piramidę zdrowego żywienia?

Ser swojski znajduje się w środkowej części piramidy zdrowego żywienia, co oznacza, że powinien być spożywany w umiarkowanych ilościach.

Czym charakteryzują się swojskie sery korycińskie?

Swojskie sery korycińskie to sery dojrzewające, które mogą być spożywane zarówno zaraz po wytworzeniu, jak i po czasie leżakowania.

Jakie korzyści zdrowotne oferuje ser swojski?

Ser swojski zawiera wapń, białko, kwasy tłuszczowe oraz witaminy, co sprawia, że jest wartościowym składnikiem diety.

Dlaczego warto włączyć ser swojski do diety?

Ser swojski, dzięki swojej wartości odżywczej i różnorodności smakowej, stanowi cenne urozmaicenie codziennego jadłospisu.

keyboard_arrow_up