Polski ser koryciński – połączenie tradycji i nowoczesnych smaków

Spis treści


Pamiętasz słoneczne, lipcowe dni podczas wakacji na wsi? Smak lokalnych specjałów, być może sera korycińskiego, dojrzałych pomidorów i ziół z babcinego ogrodu? Te smaki nie odeszły bezpowrotnie, możesz do nich w każdej chwili wrócić próbując polskich, regionalnych produktów – chleba, warzyw, miodów, nabiału.

Zainteresowanie lokalnymi wyrobami i slow foodem wśród Polaków jest wciąż silne. Od kilku lat coraz częściej wracamy do korzeni wybierając jedzenie, które znamy i producentów, którym ufamy. Miłośnicy produktów mlecznych i wegetarianie często wybierają sery domowe np. sery z Korycina. Sery korycińskie są bardzo lubiane. Znajdziesz je nie tylko na sklepowych półkach, ale również jako istotne składniki dań serwowanych w lokalnych restauracjach.

Ser koryciński i jego zasłużona popularność

Koryciński ser to produkt wyróżniający się wysoką jakością. Jest on produkowany z mleka niepasteryzowanego najwyższej klasy. To dobra podstawa karty dań wegetariańskich – w procesie produkcji nie wykorzystuje się podpuszczki cielęcej, a mikrobiologiczną.

Do wzrastającej popularności tego sera przyczynia się mnogość dostępnych w sklepach opcji i wariantów smakowych. Jest w czym wybierać! Oprócz tradycyjnego, śmietankowego sera, można wzbogacić swoje dania serem korycińskim z czarnuszką, miętą czy papryką. Popularne są również sery korycińskie z dodatkiem kozieradki i orzechów.

Przepis na domowy ser – sprawdź, czy to się opłaca

Produkcja serów korycińskich jest bardzo pracochłonna. Wymaga zdobycia odpowiedniego mleka i wygospodarowanie kilku, kilkunastu dni na przejście wszystkich etapów ujętych w oryginalnym przepisie. Jeśli decydujesz się zrobić samodzielnie podobny ser swojski, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • wybierz mleko niepasteryzowane, dostępne w hipermarketach; mleka w kartonach lub butelkach nie nadają się do produkcji sera, ponieważ zachodzi w nich proces krzepnięcia;
  • zadbaj o zdrowe dodatki, wzbogać ser ziołami – domowy ser swojski znacznie zyska na smaku, jeśli dodasz do niego zioła czy suszone pomidory; dodaj je pod koniec procesu warzenia sera, lub obsyp nim gomółkę już po leżakowaniu;
  • przechowuj go prawidłowo – ser, aby dojrzewać, musi mieć czas i niską temperaturę oraz dopływ powietrza; nie zamykaj go w szczelnych pudełkach.

Najpewniejszym źródłem jest jednak zawsze zaufany i doświadczony producent.

Ser koryciński z pieczywem

Wybierz ser najwyższej jakości, zachwyć się naturalnym smakiem

Wyrób niskiej jakości, tworzony z przypadkowych receptur, przechowywany w nieprawidłowych warunkach nie będzie zachwycał smakiem. Aby poznać smak prawdziwych serów podlaskich wybierz produkty od sprawdzonych producentów. Małe, tradycyjne gospodarstwa dbają o to by trzymać się procesu tradycyjnej produkcji i nie wzbogacają serów zbędnymi dodatkami – konserwantami, sztucznymi substancjami poprawiającymi smak czy zapach. Jeśli nie masz w pobliżu serowarni, której możesz zaufać, rozważ zakupy przez Internet. Sery zostaną dostarczone szybko, prosto z Podlasia, z gwarancją jakości i prawdziwości produktów. Wybierając sprawdzonego producenta sera korycińskiego nie musisz się martwić o przesyłkę. Sklep zabezpieczy sery przed temperaturą i wysychaniem.

Warto przeczytać: Jak zrobić domowy ser z suszonymi pomidorami


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie cechy wyróżniają ser koryciński spośród innych serów?

Ser koryciński, wyrabiany z niepasteryzowanego mleka, charakteryzuje się wysoką jakością i bogatym smakiem. Jest to ser wegetariański, gdyż w jego produkcji używa się mikrobiologicznej podpuszczki zamiast cielęcej.

Czy samodzielne przygotowanie sera korycińskiego jest opłacalne?

Produkcja domowego sera korycińskiego jest czasochłonna i wymaga specjalistycznego mleka oraz odpowiednich warunków dojrzewania. Jednakże, umożliwia to uzyskanie serów o unikalnych smakach, np. z dodatkiem ziół lub suszonych pomidorów.

Jakie są popularne warianty smakowe sera korycińskiego dostępne w sprzedaży?

Sery korycińskie oferowane są w różnych wariantach smakowych, w tym z dodatkami takimi jak czarnuszka, mięta, papryka, kozieradka, oraz orzechy.

Jakie są korzyści z wyboru sera od lokalnych producentów?

Lokalni producenci sery korycińskie wytwarzają zgodnie z tradycyjnymi metodami, bez niepotrzebnych dodatków jak konserwanty. Zakupy u sprawdzonych dostawców gwarantują wysoką jakość i świeżość produktów.

Jak przechowywać domowy ser, aby zachował swoje właściwości?

Domowy ser wymaga przechowywania w niskiej temperaturze i odpowiedniej wentylacji. Najlepiej przechowywać go w miejscach, które umożliwiają cyrkulację powietrza, a nie w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

keyboard_arrow_up