Spis treści
- Ser koryciński – historia i produkcja
- Ser z czosnkiem świeży i dojrzały
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czosnek jest znakomitym warzywem nie tylko uznanym za swoje właściwości zdrowotne (m.in. jest naturalnym antybiotykiem), ale przede wszystkim za walory smakowe. Jego zastosowanie w kuchni jest niezwykle szerokie, a niektóre potrawy bez niego w ogóle nie zaistnieją lub przynajmniej stracą tak im potrzebną wiodącą nutę. Od dawna też wiadomo, że czosnek doskonale komponuje się z serami, łamie smak mleka, nadaje specyficzną, szlachetną nutę. Ser z czosnkiem nie jest więc rzadkim gościem na stołach, lecz rzadko na nim bywa w połączeniu z serem mających kilkusetletnią tradycję – z opisywanym tu serem korycińskim.
Ser koryciński – historia i produkcja
Ser koryciński narodził się, jak niosą podania, podczas potopu szwedzkiego, czyli dobre 350 lat temu. Miejscowi chłopi na Podlasiu produkowali go na własne potrzeby i właściwie miało to miejsce niemal w każdym gospodarstwie. Ser wówczas był jednym z podstawowych produktów żywnościowych – był szybki w wykonaniu, łatwodostępny dla posiadaczy zwierząt hodowlanych, pożywny i można go było przechowywać dłuższy czas (rolę konserwującą pełniła sól).
Aktualnie, mniej więcej od dwóch dekad, w Polsce „odtwarza się” stare smaki, przywracając w ten sposób część dziedzictwa narodowego – jak wiadomo, kuchni w tym względzie nie można bagatelizować, a niektóre kraje są znane większości ludziom na świecie głównie przez to, co oferują na stołach.
- Jednym z takich starych przepisów, o wiadomym już pochodzeniu, jest właśnie ser swojski z Korycina. Nie oznacza to jednak, że ostatnimi czasy się odrodził. Wręcz przeciwnie, w dobie komunizmu, gdy półki sklepowe świeciły pustkami, gospodarze podobnie jak dziesiątki lat wcześniej, stale go dla siebie produkowali.
- Jednak z wiadomych przyczyn obejmujących kilkaset lat, m.in. braku lodówek, a potem wojny, okupacji, braku zorganizowanego handlu i wielu innych powodów, ale też wynikających z samej produkcji na własne potrzeby, ser ten nie był znany, a kupić można go było jedynie w jednej z gmin na Podlasiu.
- Sytuację tę zmienił dopiero wpis sera korycińskiego na listę produktów regionalnych i tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Od tamtej pory, mała, podlaska gmina stała się celem podróży wielu koneserów sera. Wobec faktu, iż produkcja ma mały, domowy charakter – co jest warunkiem oryginalnego charakteru i smaku sera, nierzadko zakupy są też utrudnione, bo sera brakuje. Kilkunastu gospodarzy stara się jednak sprostać zamówieniom. Otworzyli też sklepy online, w których ser można zakupić lub zamówić (często to konieczność przez szybkie wykupowanie).
Ser koryciński natomiast to produkt zupełnie naturalny. Jego wytwarzanie zakłada wykorzystanie mleka niepasteryzowanego, świeżo udojonego. Ponadto podczas produkcji dodaje się jedynie dwa inne składniki, podobnie jak to miało miejsce od zawsze – podpuszczkę mleczarską, by ściąć mleko (niegdyś wysuszone i starte żołądki cielęce), oraz sól. Łącznie produkcja sera trwa trzy dni, a obejmuje wytrącanie sera z mleka, jego odsączanie, moczenie w solance, a potem suszenie.
Ser z czosnkiem świeży i dojrzały
Opisywany ser z czosnkiem, którego podstawę stanowi tradycyjny ser koryciński, jest serem podpuszczkowym. Produkowany jest z myślą o spożyciu na świeżo – wtedy jest najdelikatniejszy, lecz można go też przechowywać nawet kilka miesięcy. Dojrzewa wówczas i nabiera wyrazistego smaku. Jak wiadomo, czosnek jest bardzo aromatyczny i pozostawia intensywny smak. Zaleca się więc spożycie sera po krótkim leżakowaniu w lodówce, aczkolwiek na świeżo również jest doskonały. Jako producent sera, na naszej stronie opisujemy jak go przechowywać, by z czasem nabrał szlachetnego rysu.
Warto przeczytać: Jeśli ser z żurawiną – to tylko domowy z Podlasia
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Dlaczego ser koryciński jest tak szczególny?
Ser koryciński wyróżnia się swoją unikalną historią i metodą produkcji. Uznawany jest za naturalny produkt, którego produkcja opiera się na tradycyjnych recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Jak przechowywać ser z czosnkiem?
Ser z czosnkiem najlepiej przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej w lodówce. Ważne, by ser miał możliwość “oddychania”, dlatego zalecane jest umieszczenie go w pojemniku z odpowiednią wentylacją.
Czy ser koryciński może być częścią diety?
Tak, ser koryciński, dzięki swoim wartościom odżywczym i smakowym, może być cennym elementem zróżnicowanej diety. Ważne, by spożywać go z umiarem, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby żywieniowe.
Gdzie można zakupić ser koryciński?
Ser koryciński dostępny jest w sklepach internetowych oraz wybranych punktach sprzedaży na terenie Polski. Producenci często oferują możliwość zakupu bezpośredniego lub online.
Czy ser koryciński nadaje się dla wegetarian?
Ser koryciński, będący produktem wytwarzanym z mleka niepasteryzowanego bez użycia żelatyny, może być odpowiedni dla niektórych wegetarian. Jednak warto zwrócić uwagę na rodzaj użytej podpuszczki.