Sery podlaskie – producent sera korycińskiego

Spis treści


Serowarstwo to zamierzchła metoda dostarczania na nasz stół produktów serowych. Pierwsze wzmianki o jego wytwarzaniu odnaleziono w Uruk (Iran) około 3000 lat p.n.e. Całą europejską tradycję wytwarzania serów można więc uznać za względnie młodą, a szczególnie sery podlaskie, gdyby nie pewne niedawne odkrycie archeologiczne (ale to za chwilę). Każdy producent sera w tym regionie wie, że najbardziej znane sery korycińskie produkowane są od XVII wieku, lecz jeszcze z innego powodu zasługują na miano serów młodych – są to sery podpuszczkowe, tzw. miękkie lub krótko dojrzewające, które najlepiej smakują na świeżo i zazwyczaj nie leżakują dłużej niż dwa miesiące.

Polska kolebką serowarstwa

Wracając do wspomnianych odkryć archeologicznych, pewne badania zdeklasowały jednak Iran jako kolebkę serowarstwa. W 2012 roku, w czasopiśmie „Nature”, ukazał się brytyjski artykuł mówiący o tym, że w Polsce, na Kujawach, dzięki analizie odnalezionych naczyń, odkryto pierwsze ślady produkcji sera. Natomiast owe naczynia posiadają 7500 lat. Okazuje się więc, że to właśnie w Polsce odnaleziono najstarsze dowody na istnienie serowarstwa.

Oficjalnie jednak europejskie serowarstwo sięga swoimi korzeniami XI wieku, a rozwijali je głównie Cystersi. Niestety obecnie już wiemy, że w Polsce produkcja sera ma również długą tradycję, która z jakichś powodów nie przetrwała. Zaledwie kilka regionów w naszym kraju szczyci się serami tradycyjnymi, produkowanymi z dziada pradziada. Być może przykładaliśmy zbyt małą wagę do rzeczy doczesnych, co wydaje się uzasadnione, gdy na przestrzeni stuleci nasz kraj był targany wojnami, a nawet znikał z mapy Europy.

Czemu ser koryciński jest wizytówką podlaskiego serowarstwa

Dopiero od niedawna próbujemy odnaleźć stare przepisy, z których Polska słynęła. Wielu producentów serów poszukuje dawnych przepisów, z pasją starając się przywrócić je do życia. Jest to czasem o tyle trudne, iż można liczyć wyłącznie na pomoc pamiętających te produkty starszych ludzi. Tak jest m.in. z serem suszonym, który chłopi przez stulecia brali ze sobą na pole – który już pojawił się w produkcji.

Historia serów korycińskich jest jednak nieco mniej burzliwa. Jak można podejrzewać, wpłynęła na to bardzo prosta receptura, możliwa do wykonania w niemal każdych warunkach przy dostępie do świeżego mleka, a na korycińskich łąkach krowy pasły się od zawsze. I wydaje się, że obecnie żaden producent sera nie zaprzeczy, iż właśnie ta prostota znajduje dzisiaj największą ilość amatorów. Ser koryciński to ser:

  • wiejski,
  • tradycyjny,
  • pozbawiony jakiejkolwiek chemii,
  • zupełnie naturalny, zdrowy,
  • i posiadający niezwykły smak.

Takiego sera nie znajdziemy w supermarkecie. Można go jedynie kupić w gminie korycińskiej od gospodarza lub w lokalnych sklepach – ewentualnie można dokonać zakupu online u nielicznych producentów lokalnych, którzy poświęcili się produkcji tego rarytasu.

Ser koryciński gdzie kupić najlepiej

Producent sera w gminie Korycin

Ser koryciński objęty jest ochroną prawną nadaną przez Unię Europejską. Jest uznany za lokalne dziedzictwo kulturowo-kulinarne Podlasia. Stąd też każdy producent sera w gminie Korycin nie musi spełnić wielu warunków, by oficjalnie używać jego nazwy (dotyczy to głównie wymagań higieniczno-sanitarnych). Ochrona ta ma mieć szeroki, ogólnopolski zasięg. Wiadomo bowiem, że gdy pojedzie się do Korycina i sąsiednich wsi, ser koryciński kupi się wszędzie i z pewnością będzie on oryginalny. Warto dodać, że miejscowi nazywają go po prostu – Swojskim.

Producent sera korycińskiego to zatem każdy gospodarz, który produkuje ser dla siebie, a nadwyżkę czasem daje lub sprzedaje znajomym, oraz zaledwie dziewięciu wytwórców na nieco większą skalę, którzy aktualnie posiadają prawo do używania tej zastrzeżonej nazwy handlowej. Od tych drugich możemy kupić ser koryciński w sklepach internetowych. Nie jest to jednak łatwe. Choć ser produkowany jest codziennie ze świeżego udoju, zazwyczaj jest niedostępny w wielu najbardziej popularnych odmianach smakowych. Najlepiej więc robić zakupy składając wcześniej zamówienie.

Warto przeczytać: Producent serów z Korycina – co warto wiedzieć


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Dlaczego ser koryciński jest tak ceniony?

Ser koryciński jest ceniony za swoją naturalność, brak dodatków chemicznych oraz wyjątkowy, tradycyjny smak. Jego produkcja opiera się na starych recepturach i metodach.

Jak powstaje ser koryciński?

Ser koryciński powstaje z świeżego mleka krowiego, bez dodatków chemicznych. Proces produkcji obejmuje fermentację mleka, formowanie i solenie sera, a następnie krótkie dojrzewanie.

Gdzie można kupić ser koryciński?

Ser koryciński można kupić bezpośrednio u producentów w gminie Korycin, w lokalnych sklepach oraz u nielicznych producentów oferujących sprzedaż online.

Jakie są rodzaje sera korycińskiego?

Sery korycińskie dostępne są w różnych odmianach, w tym w wersji tradycyjnej, z przyprawami, a także w wariantach dojrzewających i wędzonych.

Czy ser koryciński można zamówić online?

Tak, ser koryciński można zamówić online u nielicznych producentów, choć najlepiej jest składać zamówienia z wyprzedzeniem, ze względu na ograniczoną dostępność niektórych odmian.

keyboard_arrow_up